MĂSURI COVID-19

Conform DECRET nr. 195 din 16 martie 2020 privind instituirea stării de urgenţă pe teritoriul României, ANEXA 2- punctul 8

ANEXA 2
Pct.8. Limitarea activității spitalelor publice la internarea și rezolvarea cazurilor urgente:

1. urgențe de ordin I - pacienți internați prin unități de primiri urgențe/compartimente de primiri urgențe care își pot pierde viața în 24 de ore;
  2. urgențe de ordin II - pacienți care trebuie tratați în cadrul aceleiași internări (odată diagnosticați nu pot fi externați);
  3. pacienții infectați cu virusul SARS-CoV-2, respectiv diagnosticați cu COVID-19.

Planificarea pentru internare a pacienților cu boli progresive, care pot fi temporizați, să se facă de către medicii de familie.