MĂSURI COVID-19

Conform DECRET nr. 195 din 16 martie 2020 privind instituirea stării de urgenţă pe teritoriul României, ANEXA 2- punctul 8

ANEXA 2
Pct.8. Limitarea activității spitalelor publice la internarea și rezolvarea cazurilor urgente:

1. urgențe de ordin I - pacienți internați prin unități de primiri urgențe/compartimente de primiri urgențe care își pot pierde viața în 24 de ore;
  2. urgențe de ordin II - pacienți care trebuie tratați în cadrul aceleiași internări (odată diagnosticați nu pot fi externați);
  3. pacienții infectați cu virusul SARS-CoV-2, respectiv diagnosticați cu COVID-19.

Planificarea pentru internare a pacienților cu boli progresive, care pot fi temporizați, să se facă de către medicii de familie.

Comunicat

Colectivul Spitalului Orășenesc „Ioan Lascăr” Comănești, dezminte informațiile vehiculate în spațiul public prin intermediul articolului ”Metoda pacientului fals a ajuns și la spitalul din Comănești. Primele două victime.” apărut în ”Vocea Comăneștiului” în data de 26.07.2019.

Afirmațiile din articol, potrivit cărora
”Doi angajați ai Spitalului Orășenesc „Ioan Lascăr” Comănești vor fi dați afară după ce au cerut mită unui pacient care era sub acoperire. Pretextul prezentării pacientului la spital a fost acordarea unui concediu medical, iar medicii i-ar fi cerut și o mică atenție, lucru pentru care au plătit cu funcția”,
sunt neadevărate, ofensatoare și absurde și fac parte din campania continuă a ”Vocii Comăneștiului” de discreditare a medicilor și imaginii Spitalului Orășenesc „Ioan Lascăr” Comănești.

Menționăm că întreg colectivul își desfășoară activitatea în deplină concordanță cu prevederile Codului de conduită etică și profesională al Spitalului Orășenesc „Ioan Lascăr” Comănești. Prin urmare, a emite asemenea informații neadevărate plasează într-o lumină nefavorabilă nu doar medicii, personalul sanitar din cadrul spitalului, dar creează și dubii greu de înlăturat asupra legalității și corectitudinii funcționării întregului sistem sanitar.

În consecință, considerăm profund calomnios articolul publicat de ”Vocea Comăneștiului” și dezmințim public afirmațiile neadevărate care prejudiciază atât onoarea profesională a celor doi medici, cât și imaginea Spitalului Orășenesc „Ioan Lascăr”.

Colectivul Spitalului Orășenesc „Ioan Lascăr” Comănești

Comunicat

Colectivul Spitalului Orășenesc „Ioan Lascăr” Comănești, a luat la cunoștință cu stupoare și legitimă  indignare de conținutul articolului „Medic de la Spitalul Comănești, acuzat de malpraxis” publicat de „Vocea Comăneștiului” în data de 30.05.2019 sub semnătură anonimă.

Ne exprimăm indignarea profundă și dezaprobăm în totalitate conținutul articolului mai-sus menționat care este neadevărat și rău intenționat. Mărturie în acest sens stă toată activitatea medicală desfășurată de reputatul dr. M.E., medic primar neurolog, aflat în slujba pacienților Spitalului Orășenesc „Ioan Lascăr” Comănești  de la data de 01.11.1984.

În condițiile în care suntem o instituție cu o activitate prestigioasă la nivelul prestației actului medical și care dispune de aparatură medicală care tinde către modelul european, grație investițiilor făcute și în curs de derulare, afirmăm că în cadrul Spitalului Orășenesc „Ioan Lascăr” Comănești nu s-au înregistrat cazuri de malpraxis  și nu sunt procese cu acest obiect în curs.

Totodată, subliniem în mod obiectiv că toți angajații spitalului sunt apți de muncă, fiind supuși examenului periodic de medicina muncii.

În consecință, profund jigniți de conținutul calomnios al articolului publicat de ”Vocea Comăneștiului” dezmințim public afirmațiile neadevărate care prejudiciază atât onoarea profesională a dr. M.E., cât și imaginea Spitalului Orășenesc „Ioan Lascăr”.

Noi vom continua pe mai departe să ne îngrijim pacienții cu devotament și cu bună-credință în limitele competenței fiecăruia dintre noi.

Colectivul Spitalului Orășenesc „Ioan Lascăr” Comănești