Comunicat

Sâmbătă, 7 mai 2016, orele 11.00, la Comănești, județul Bacău, va avea loc deschiderea oficială a Ambulatoriului din cadrul Spitalului Orășenesc "Ioan Lascăr" Comănești, după ce s-au derulat cu succes reabilitarea, modernizarea și dotarea acestuia cu aparatură și tehnică medicală de ultimă generație printr-un proiect cu fonduri de la Uniunea Europeană și din bugetul orașului.

Orașul Comănești - Unitatea Administrativ Teritorială a realizat un proiect de reabilitare, reamenajare, modernizare și dotare prin Programul Operațional Regional (POR) AXA PRIORITARĂ 3 - Îmbunătățirea infrastructurii sociale, DOMENIUL DE INTERVENȚIE 3.1. - Reabilitarea/modernizarea/echiparea infrastructurii serviciilor de sănătate. Contractul de finanțare s-a derulat între Orașul Comănești și Ministerul Dezvoltării Regionale și Administrației Publice în calitate de Autoritate de Management pentru programul operațional Regional 2007-2013 (AM POR) prin Agenția pentru Dezvoltare Regională Nord-Est în calitate de Organism Intermediar pentru Programul Operațional Regional 2007-2013 (OI). Valoarea totală a proiectului (fără TVA) este de 21.573.264,53 lei, din care: 16.498.650,00 lei valoarea totală eligibilă a proiectului, 16.168.677,00 lei valoarea finanţării nerambursabile, 5.404.587,53 lei co-finanțarea beneficiarului. Proiectul s-a desfășurat pe o perioadă de 13 luni.

Evenimentul îi va avea ca invitați pe domnul prof. dr. Ioan Lascăr – Șef Clinică Chirurgie Plastică - Microchirurgie reconstructivă - Spitalul Clinic de Urgență București, domnul academician prof. dr. Dănăilă Leon – Șef secție clinică Neurochirurgie Vasculară – Institutul Național de Neurologie și Boli Neurovasculare, reprezentanți ai Ministerului Sănătății, profesori universitari de vârf din cadrul Universității de Medicină și Farmacie ,,Carol Davila" București și mulți alți specialiști de renume din domeniul medical.